Strona głównaFILTROWANIE
Kategorie
Szukaj

Wpisz szukany produkt


Wyszukiwanie zaawansowane
Nowości
Mała grotka Madonny
Szybki podgląd
Kamienna piramida
Szybki podgląd
Podłużna skała
Szybki podgląd
Blok skalny
Szybki podgląd
Złoty kamień
Szybki podgląd
Tester butów
Szybki podgląd
Kamień milowy, Caminostone
Szybki podgląd
Elewacja
Szybki podgląd
Białe skały
Szybki podgląd
Netto: 0,00 zł
Brutto: 0,00 zł
Grupa 4 skał
Szybki podgląd
Netto: 0,00 zł
Brutto: 0,00 zł
Ostatnio przeglądane
Polecamy
Ostatnio szukano
Informacje
Koszyk
...jest pusty

Przechowalnia

Ilość produktów w przechowalni: 0

Zobacz

FILTROWANIE

Filtry, jak nazwa wskazuje służą do filtrowania, czyli oczyszczania wody w stawie. Nie są oczywiście wyposażeniem obowiązkowym, ale mogą w znacznym stopniu pomóc w uzyskaniu czystej wody w oczku wodnym.

Filtry można podzielić na przelewowe gdzie woda przelewa się w sposób grawitacyjny, oraz ciśnieniowe w których jest wtłaczana pod ciśnieniem.Konstrukcja tych pierwszych jest na tyle prosta, że majsterkowicze powinni poradzić sobie z ich wykonaniem we własnym zakresie.

Filtr jest zwykłym pojemnikiem w formie skrzyni bądź beczki do którego pompuję się wodę ze stawu, aby powróciła do oczka oczyszczona. Miejsca poboru wody i jej powrotu do stawu najlepiej ustawić przy przeciwległych brzegach oczka, tak aby odległość między nimi była jak największa.

Zapewni to korzystny ruch wody w oczku, oraz filtrowanie całej objętości, bez tzw. martwych stref. Wewnątrz filtrów znajdują się wkłady filtracyjne. Generalnie można podzielić typy wkładów na 3 rodzaje, choć najczęściej używa się tylko dwa z nich. Są to wkłady mechaniczne, chemiczne i biologiczne.

Producenci filtrów podają do jakiej wielkości oczka przeznaczony jest ich wyrób, jednak zalecam wybrać model nieco większy od zalecanego gdyż parametry techniczne bywają zawyżane. Można przyjąć, że objętość filtra powinna wynosić od 0,5% do 2% objętości stawu.

Większe (procentowo) filtry stosuje się w małych stawikach, w oczkach z większą ilością ryb oraz w oczkach z ubogą roślinnością. Bardzo ważny dla poprawnej filtracji jest też dobór odpowiedniej pompy. Tu trzeba szczególnie uważać, gdyż pompa o zbyt dużej mocy w stosunku do wielkości filtra, powoduje za szybki przepływ i woda nie jest w pełni oczyszczona. Poza tym przy takim rozwiązaniu filtry bardzo szybko się zapychają.

Aby do tego nie doszło moc pompy powinna być tak dobrana, aby w ciągu minuty przez filtr przepływała maksymalnie 2,5-krotna jego objętość. Wartość minimalna minutowego przepływu to 0,8 objętości filtra. Na przykład, dla oczka o objętości około 3000 litrów objętość filtra powinna wynosić od 15 litrów do 60 litrów.

Załóżmy że użyjemy filtra o objętości 30 litrów. W ciągu minuty nie powinno przez niego przepływać więcej niż 75 litrów wody. W tym przypadku maksymalna wydajność pompy może wynosić 4500 litrów / na godzinę, minimalna zaś to 1440 litrów / na godzinę.


 

FILTROWANIE
Zaloguj się

e-mail:

Hasło:

Blog
Promocje
Znajdziesz nas:
facebook
Płatności
Szukaj treści

Wpisz szukaną frazę


Wyszukiwanie zaawansowane
Cennik

HTML   CSV

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.